Kocioł gazowy do mieszkania – na jaki warto się zdecydować?

Zastanawiasz się nad zakupem gazowego kotła do swojego mieszkania? Zanim podejmiesz decyzję o zakupie urządzenia warto zdobyć na ten temat nieco wiedzy. W tym artykule podpowiadamy czym kierować się podczas wyboru gazowego kotła grzewczego. 

Chociaż w obecnym czasie sporo się mówi o dużych podwyżkach cen gazu, to jednak nadal jest i raczej będzie on jednym z głównych surowców wykorzystywanych do ogrzewania domów i mieszkań w Polsce. Urządzenia zamieniające gaz ziemny w energię cieplną nazywamy kotłami gazowymi, są one obecnie jednym z najpowszechniej wykorzystywanymi urządzeniami do ogrzewania. Rzecz jasna podobnie jak to jest w przypadku wielu innych urządzeń, tak i w ogólnie pojętych kotłach gazowych występują najróżniejsze ich typy, w zależności od zastosowanych technologii, oraz realizowanych przez nie funkcji. Aby móc dobrze i perspektywicznie podjąć decyzję o zakupie kotła gazowego, warto co nieco dowiedzieć się o ich rodzajach na polskim rynku techniki grzewczej. 

Rodzaje najpopularniejszych kotłów gazowych. 

Większość osób nie będących na co dzień związanych z techniką grzewczą nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele różnych kotłów gazowych jest dostępnych w sprzedaży w sklepach. I nie chodzi tutaj tylko o różnych ich producentów. 

Popularnym kryterium podziału kotłów gazowych jest rodzaj zastosowanej komory spalania. Dlaczego jest to istotna kwestia? Otóż, kotły gazowe z otwartą komorą spalania, pobierają powietrze z wewnątrz pomieszczenia, w którym się znajdują. Ponieważ kocioł do spalania gazu potrzebuje ogromnych ilości powietrza, zgodnie z przepisami budowlanymi należy zapewnić jego swobodny dostęp do pomieszczenia, w którym znajduje się urządzenie gazowe. Dokonuje się tego poprzez montaż odpowiednich wymiarów kratki wentylacyjnej, przez którą powietrze dostaje się do pomieszczenia z zainstalowanym kotłem bezpośrednio z zewnątrz budynku. Takie rozwiązanie niestety nie należy do najbardziej komfortowych, ponieważ napływające nieustannie powietrze jest chłodne. Wiele osób woli wykorzystywać w swoich mieszkaniach kotły z zamkniętą komorą spalania. Niezbędne do pracy powietrze dostarczane jest do komory spalania przez dodatkową rurę, która jest prowadzona od komory spalania kotła, na zewnątrz budynku. Kotły gazowe tego typu mogą być niemal w całości zabudowane meblami kuchennymi bądź łazienkowymi, dzięki czemu nie obniżają walorów estetycznych projektowanego wnętrza. Ale tutaj uwaga – zanim kupisz kocioł z zamkniętą komorą spalania, powinieneś upewnić się, czy w twoim mieszkaniu możliwe jest zainstalowanie niezbędnej instalacji kominowej. 

Kotły gazowe mogą być jednofunkcyjne bądź dwufunkcyjne. Na czym polega różnica? Otóż chodzi o ilość realizowanych funkcji. Jak wiadomo w wielu domach gaz jest wykorzystywany nie tylko do ogrzewania, ale także do podgrzewania wody użytkowej (czyli wody w kranach). Jak nietrudno się domyśleć kocioł gazowy realizujący tylko zasilanie instalacji centralnego ogrzewania jest kotłem jednofunkcyjnym. Kocioł dwufunkcyjny jednocześnie dba o wysoką temperaturę grzejników, a jednocześnie zapewnia ciepłą wodę w kranach. 

Osoby wybierające kocioł gazowy do swojego mieszkania wybierają któryś z powyższych typów urządzeń. Ale czy to wszystko, co warto wiedzieć przy zakupie kotła gazowego? Otóż niekoniecznie. Ogólnie rzecz biorąc temat kotłów gazowych jest dość obszerny. Odwiedzając sklepy hydrauliczne oferujące różne kotły gazowe zapewne spotkasz się także z określeniem kocioł kondensacyjny. Czym są gazowe kotły kondensacyjne? Czym różnią się od typowych pieców centralnego ogrzewania? Są to zaawansowane technologicznie urządzenia wykorzystujące do spalania technologię kondensacji pary wodnej pochodzącej ze spalin. Na skutek wymuszonego przez niską temperaturę pracy urządzenia zjawiska kondensacji odzyskiwana jest energia cieplna, która w typowych kotłach ulatuje ‘z dymem’ prosto w komin. Szacuje się, że kotły kondensacyjne pozwalają na oszczędności paliwa rzędu nawet 30%, a zatem jak widać gołym okiem, jest to bardzo dobra inwestycja. Problem jest jednak taki, że są to kotły, które pracują w niskiej temperaturze, co oznacza, że aby działały efektywnie należy odpowiednio do nich zaprojektować całą instalację grzewczą – w szczególności chodzi o zamontowanie na tyle dużych grzejników, które przy pracy w temperaturze nawet ok. 40 stopni Celsjusza będą w stanie ogrzać wszystkie pomieszczenia do komfortowej temperatury. 

Materiał promocyjny Buderus, źródło: Firma Buderus Inserw w Lublinie

Wybierając kocioł gazowy warto kierować się nie tylko ceną zakupu, ale także innymi sprawami takimi jak

  • dostępność autoryzowanego serwisu,
  • dostępność części zamiennych,
  • opiniami o marce, czy urządzenia należą do bardzo awaryjnych, 
  • głośność pracy urządzenia (dla wielu osób bardzo istotna sprawa).

Zastanawiasz się nad zakupem kotła gazowego do swojego domu lub mieszkania? Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z firmy Buderus-Inserw, którzy z chęcią pomogą w doborze odpowiedniego do Państwa potrzeb urządzenia grzewczego oraz zaprojektują i wykonają niezbędne instalacje.